Przejdź do głównej zawartości

Kiedy żyłam w nowych czasach - Linda Grant

Linda Grant jest dzieckiem rosyjsko - polskich imigrantów żydowskich. Śmiem twierdzić, że na własnej skórze odczuła co to znaczy szukać swego miejsca na ziemi. Obecnie mieszka w Anglii, a dowodem na zaaklimatyzowanie się, może być właśnie przyznanie jej prestiżowej brytyjskiej nagrody za anglojęzyczną powieść - "Kiedy żyłam w nowych czasach".
Książka, którą zakupiłam jest powieścią o drodze tworzenia się państwa żydowskiego, którą podąża Evelyn Sert, główna bohaterka. Kobieta idzie z podniesioną głową, idzie, wierząc w ideały. Jej los jak i los tysięcy takich jak ona obciążyła historia. Byli Żydami, którzy uwielbiali mówić o swej historii, co mogło zrekompensować brak własnego państwa.
Książkę pomimo małej ilości dialogów czyta się dobrze, ponieważ nie ma niepotrzebnych opisów, a zamiast tego pojawiają się interesujące przemyślenia głównej bohaterki. Powieść wydaje się realna, jeśli wiecie o czym mówię. Zupełnie jakby Grant wyjęła część ze swojego pamiętnika i upstrzyła odrobinę dialogami.
Nie znam żadnego Żyda, ale po lekturze książki wydaje mi się, że choć odrobinę się zbliżyłam do ich kultury, albo raczej historii.
"Kiedy żyłam w nowych czasach" polecam czytelnikom, którzy lubią książki osadzone na prawdziwych wydarzeniach, w tym przypadku jest to szósta alija (imigracja) Żydów. Książka jest również odpowiednia dla tych, co nie unikają tego co nieznane i nowe, ponieważ człowiek pozostaje człowiekiem, a historia toczy się dalej.


Linda Grant
Opis z tylnej strony książki:
Dwudziestoletnia Evelyn Sert, nieślubne dziecko żydowskiej fryzjerki z Soho, nie umie odnaleźć się w powojennym Londynie po śmierci matki. Nie czuje się związana z ponurą,  deszczową Anglią. Pewnego wiosennego dnia schodzi na ląd w Hajfie z wiarą, że zaczyna nowe życie w Ziemi Obiecanej, gdzie wszystko jest nowe i piękne. W Palestynie okazuje się jednak, że więcej łączy ją z Anglikami niż z urodzonymi na żydowskiej ziemi osadnikami.
W nowoczesnym, kosmopolitycznym Tel Awiwie wszystko jest możliwe. Evelyn, mistrzyni przebrań, wymyśla siebie na nowo. W świecie pełnym pasji i idealizmu zakochuje się w Johnym i wraz z nim rozpoczyna bardzo niebezpieczną grę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…