Przejdź do głównej zawartości

Joanna ChmielewskaJoanna Chmielewska to pierwsza pisarka, którą pokochałam, a miłość przetrwała próbę czasu. Wszystko zaczęło się od Nawiedzonego domu, a może jeszcze wcześniej? Może wyssałam moje uwielbienie do tej kobiety z mlekiem matki? Sama już nie wiem, ale pierwsze książki zabierałam z domowej półki, którą moja Rodzicielka przeznaczyła tylko i wyłącznie na Chmielewską.

Irena Barbara Kuhn z domu Becker vel J.Ch. pomimo zamiłowania do literatury i późniejszemu sukcesowi literackiemu nie podążyła od razu ścieżką, która była niewątpliwie jej pisana. Studia wybrała sama kierując się zamiłowaniem do architektury. Co zdecydowanie wpłynęło na jej twórczość. Polecam Wam zapoznać się z wywiadem, z którego wyczytacie jak radziła sobie na studiach mając już dziecko, jakie ma poglądy na dzisiejsza młodzież, czy jak ocenia z perspektywy czasu swój dorobek literacki. Link do strony tutaj. Zawsze chciałam ją poznać na żywo, ale Pani Chmielewska nie udzielała się publicznie, za to pisała do samego końca. Tuż przed śmiercią ukazała się jej książka Zbrodnia w efekcie. Teraz przymierzam się by przeczytać wszystkie książki, którymi nas fanów uszczęśliwiła. Będzie tego z kilkadziesiąt, ale nie są to opasłe tomiska, więc spodziewam się, że mój mały projekt nie potrwa więcej niż rok.

Czemu jej książki są tak wyjątkowe? Otóż pomimo zaklasyfikowania ich do sensacji i kryminału nie brakuje tamże ogromnego poczucia humoru i wspaniałych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamiać. Słowo jest żywe. Dzieci, młodzież i dorośli znajdą coś dla siebie.

Osobiście polecam do zapoznania się z 10-ką najlepszych książek Chmielewskiej, propozycja jest czysto subiektywna, a kolejność alfabetyczna.

1) (Nie)boszczyk mąż czyli jak osoba, która nie błyszczy inteligencja starała się zabić swego małżonka „podlca”.

2) Całe zdanie nieboszczyka czyli jak drobna pomyłka może doprowadzić do tego, że trzeba będzie wykorzystać cały swój spryt by z paru nic nie znaczących przedmiotów stworzyć narzędzie do ucieczki. W tej książce główna bohaterka przypomina mi połączenie MacGyvera i Bonda.

3) Lądowanie w Garwolinie Obcy atakują, czyli jak polska myśl inżynieryjna daje się we znaki mieszkańcom wsi.

4) Lesio czyli strzeżcie się przed architektami.

5) Nawiedzony dom książka dla dzieci, dzięki niej już w młodzieńczym wieku zaszczepiła się we mnie żyłka detektywistyczna.

6) Przeklęta bariera czyli o przenoszeniu się w czasie i romansach, czyli to co tygryski lubią najbardziej.

7) Romans wszech czasów, czyli wielki przekręt na domową skalę.

8) Wszystko czerwone - wielki rozgardiasz w duńskim miasteczku, czyli polska emigracja z morderstwem w tle.

9) Zbieg okoliczności czyli dwie Chmielewskie to więcej niż jedna Chmielewska.

10) ... Miejsce na Twoja propozycję

miu miu

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…