Przejdź do głównej zawartości

Dziewczynka w trampkach [Wadjda]

Ostatnio szukałam filmu, który zachęciłby mnie opowiadaną przez siebie historią.
Moją uwagę przyciągnęła "Dziewczynka w trampkach"...


Pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych Dziewczynka w trampkach wszędzie wzbudza entuzjastyczne recenzje i reakcje publiczności. Niezwykła, poruszająca ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia. 
Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu."

"Fabularny debiut pierwszej kobiety - reżyserki w Arabii Saudyjskiej. W kraju, gdzie przez kilka dekad nie istniały kina, a film jako sztuka został uznany za sprzeczny z Islamem, Haifa Al-Mansour zrealizowała film, który w ciepły i prosty sposób - daleki od dydaktyzmu i stereotypów - pokazuje powolne zmiany zachodzące w saudyjskim Królestwie.


Zaciekawiło mnie w nim, że pierwsza kobieta - reżyser opowiada historię zbuntowanej dziewczynki, mieszkającej w Arabii Saudyjskiej. Już samo to porusza wyobraźnię, jest niejako obietnicą dobrze spędzonych 93 minut. Co ważne, film spełnia tę obietnicę. Kultura muzułmańska sama w sobie budzi różne emocje, sposób traktowania kobiet, ich podrzędna rola z którą muszą się zgodzić. Ale czy na pewno muszą?  Oczywiście, może pojawić się zarzut, że widz nie jest wychowywany w tej kulturze, nie rozumie jej oraz że ją upraszcza. Bo dla nas niemal barbarzyństwem jest, że dziewczynka nie może chodzić w trampkach, jeździć na rowerze, musi ciągle zasłaniać twarz, i to ona musi uważać i jak najszybciej zniknąć gdy tylko zachodzi obawa, że spojrzy na nią  mężczyzna. 
Zapewne Wadjda, główna bohaterka zadaje sobie to pytanie, i od razu udziela odpowiedzi swoim zachowaniem, które wykracza poza sztywne normy i prawa. Poprzez historię dziewczynki, ale także jej rodziny, reżyserka ma możliwość nakłonić widza, by zastanowił się, czy faktycznie kobieta nie może funkcjonować bez mężczyzny i czy to nie miłość powinna wiązać dwoje ludzi. W moim odczuciu poprzez kontrast sytuacji jej rodziców a przyjaźnią z jednym z kolegów, reżyserka niejako odpowiada i na to. 
Wadjda walczyła o swoje marzenia, to czy jej się udało i jak ostatecznie zakończyła się ta historia pozostawiam bez opowiedzenia, by nikomu nie psuć przyjemności. Ale myślę, że nikt się nie zawiedzie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…