Przejdź do głównej zawartości

A. Piper, "Demonolog"

Są takie książki, którymi wielu się zachwyca...chociaż kilku tylko lubi - niekoniecznie z wielkimi zachwytami;) Do tej grupy często też należą powieści, na które długo ostrzycie sobie pazury i kiedy już je macie sięgacie po nie z zapałem, a Waszą nadzieję podsyca jeszcze to, że całkiem dobrze się zaczyna... Jednak w pewnym momencie czujecie, że jest nie tak. Jakość spada, ale myślicie, że to tylko chwilowe i zaraz będzie wszystko jak trzeba. Mimo to uświadamiacie sobie, że jednak to nie jest chwilowy spadek formy, ale tak będzie już do końca...są wprawdzie świetne momenty przyciągające uwagę, jednak mimo to coś zgrzyta i się nie zgadza. 

Demonolog jest właśnie taką książką. Zaczyna się całkiem ciekawie i na początku nawet ciężko ją czytać po nocy, bo opisy całkiem nieźle działają na wyobraźnię. Jednak później jest już tylko gorzej. 

Specjalistę z dziedziny mitologii i wierzeń religijnych odwiedza nieznajoma kobieta, która przekazuje mu tajemnicze zaproszenie. Nie wyjaśnia szczegółów - mówi tylko, że profesor ma jedynie zbadać pewne zjawisko w Wenecji. Mężczyzna przytłoczony wydarzeniami w jego życiu osobistym wyjeżdża do Włoch razem z córką - Tess. To właśnie tam prastara siła, która towarzyszyła im obojgu objawia się w dużo bardziej namacalnej formie. David wraca do domu sam i prawie wszystko wskazuje na to, że jego córka nie żyje. Główny bohater wierzy, że jest szansa, żeby odzyskać Tess. Jednak, żeby się tego dowiedzieć, musi dotrzeć do Nienazwanego i uwierzyć, że demon istnieje. W mrocznej wyprawie mężczyzny świat ma się stać księgą pełną znaczeń i ukrytych symboli czytelnych tylko dla Dawida. 

"Demonolog" prześladował mnie już od bardzo dawna i ucieszyłam się, jak znalazłam go ostatnio w bibliotece. Bez wahania wzięłam go z półki i najszybciej jak się da wzięłam się do czytania. Nie da się ukryć, że czyta się stosunkowo szybko i na początku autor rozbudza naszą ciekawość całkiem nieźle rozpoczętą fabułą, która sprawiła, że początkowo nie byłam w stanie czytać tej powieści po zmroku. Jednak o zgrozo - im dalej w las tym było coraz gorzej. Te wszystkie rozmyślania o córce i swojej sytuacji małżeńskiej były cholernie męczące. Poza tym Pyper wysyła Davida w poszukiwania przez niemalże całe Stany Zjednoczone, gdzie ciągle prześladuje go Nienazwany. Dodatkowo nasz bohater ciągle myśli o córce, swojej byłej żonie i kochance oraz swojej przeszłości, co staje się jeszcze bardziej męczące. Przez długi czas wierzyłam, że akcja się rozkręci i będzie mniej tego pie******** i cytatów z "Raju utraconego", a więcej życia, akcji, grozy czy czegokolwiek, co sprawiłoby, że "Demonolog" nie zanudziłby mnie na śmierć. Nieliczne ciekawe momenty jednak nie sprawiają, że uważam, że mój czas nie został stracony - w tym przypadku to nie wystarczyło, żeby uratować książę:(. Poza tym moim zdaniem ciągle towarzyszyło mi poczucie, że to wszystko gdzieś już było, przez co całość była dla mnie dość oklepana i przewidywalna. Miałam również nadzieję na jakieś spektakularne zakończenie, które wynagrodziłoby mi te wszystkie chwile nudy, jednak również tu nie urwało mi żadnej części ciała...cóż - byłabym zła i poirytowana jeszcze bardziej, gdybym miała świadomość, że wydałam pieniądze na tą książkę. Szczęśliwie pochodzi ona z biblioteki i po jej oddaniu nie będę musiała na nią patrzeć;)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…