Przejdź do głównej zawartości

3 książki na Dzień Matki,

Witajcie, 
jako, że razem z wiosną przyszła mi wena oraz co za tym idzie kilka pomysłów jak mogę wykorzystać tego bloga, to postanowiłam wykorzystać dobrą passę, zanim minie i zaproponować wam kilka książek, które możecie sprezentować Waszym mamom z okazji Dnia Matki;]. Mam nadzieję, że może znajdziecie coś również dla siebie :).

Źródło: Lubimy Czytać
1. M. Fitoussi, "Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno"

Biografia Heleny Rubinstein jest jedną z nielicznych, które przeczytałam z przyjemnością. 

Z powyższej publikacji wyłania się obraz kobiety silnej, zdeterminowanej i pracowitej...a właściwie cierpiącej na pracoholizm. Od młodości miała pod górę, ponieważ wychowywała się w biednej żydowskiej rodzinie, a za granicę wyjechała szukając lepszego życia. Wcale nie zaczynała nie wiadomo jak, bo pracowała na australijskim zadupiu jako ekspedientka w sklepie...

Z tej biografii wyłania się również obraz kobiety, która miała swoje ambicje i marzenia, po które potrafiła sięgać. 

Rubinstein lubiła luksus i splendor, lecz mimo to ciężko na niego pracowała oraz wiele od siebie wymagała. 

Biografia Heleny Rubinstein to nie tylko historia niezwykłej kobiety, ale też nośnik informacji o czasach i ludziach, w których żyła oraz garść historii piękna. 

Myślę, że tym z Waszych mam, które lubią różne biografie mogłaby się spodobać...zresztą Wy sami też możecie spokojnie po nią sięgnąć. 

źródło: lubimyczytaac.pl
2. Maria Ernestam, "Córki marionetek"

Fabuła tej powieści rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku. Wydawałoby się, że jego mieszkańcy żyją spokojnie, jednak wielu z nich ma swoje mroczne sekrety. Ponadto miasteczko ma swoją trudną historię, która skrywa się gdzieś pod powierzchnią. O tej tajemnicy przypomina pojawienie się Amnona Goldsteina, który jest również czynnikiem, który wyciąga z mieszkańców ich ciemną stronę. A wszystko to toczy się wokół sklepu ze starymi zabawkami i zabytkowej karuzeli. 

W tej powieści akcja rozwija się bardzo powoli, jednak tym razem jest to zaleta. 

"Córki marionetek" to mroczna powieść o ludzkiej naturze, poszukiwaniu, przemijaniu, stereotypach i...wybaczaniu. 

Dlaczego może się spodobać zarówno Waszym mamom, jak i Wam? 

Otóż głównym atutem powyższej powieści jest jej klimat. Jeżeli widzieliście lub czytaliście "Czekoladę", to można te książki porównać pod względem atmosfery. W obu historiach znajdujemy opowieść o małych miasteczkach i mentalności ich mieszkańców, którzy po prostu boją się czegoś nowego lub po prostu innego..

O tej książce pisałam więcej u siebie na blogu => http://mojportret.blogspot.com/2015/02/maria-ernestam-corki-marionetek.html

3. K. Stockett, "Służące"


Tu poznajemy życie czarnej służby u białych kobiet, które zwykle okupione jest nie tylko bardzo ciężką pracą, ale także niskimi zarobkami i wieloma upokorzeniami. 

Głównymi bohaterkami są dwie czarne służące, które są wrażliwymi i twardymi kobietami. Poznajemy ich codzienność - służbę; zażyłość, którą ich łączy oraz to, że chcą zmienić coś w swoim życiu, ale niekoniecznie wiedzą jak i mają ku temu odwagę. 

Trzecią główną bohaterką jest Skeeter - biała kobieta, która ma poczucie, że powinna zrobić coś więcej ze swoim życiem niż granie w brydża, szukanie bogatego męża i rodzenie dzieci. Postanawia na swój sposób zawalczyć o swoją karierę i przy okazji zmienić coś w swoim otoczeniu. 

Te trzy postacie połączy ze sobą pisanie książki o czarnoskórej pomocy domowej u białych państwa. 

"Służące" K. Stockett, to wzruszająca, piękna i niezwykle mądra książka o segregacji rasowej i bolesnych zmianach w społeczeństwie. I chociażby dlatego może się spodobać Waszym mamom...a i Wam z całego serc polecam tą książkę. Na koniec jeszcze tylko wspomnę, że to jedna z tych nielicznych książek, przy której zdarzyło mi się uronić łzę - a o to przy książkach nie łatwo. Przynajmniej w moim przypadku. 

Notkę o tej książce, którą pisałam na świeżo po przeczytaniu znajdziecie na moim blogu => http://mojportret.blogspot.com/2015/02/k-stockett-suzace.html

Komentarze

 1. żadnej z książek nie czytałam, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto :) - wszystkie są ciekawe i coś po sobie zostawiają:)

   Usuń
 2. Szkoda, że moja mama generalnie nie czyta ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…