Przejdź do głównej zawartości

[nie samą książką Czytacz żyje x] ] Kolor szafranu - film o rewolucji i odszukiwaniu patriotyzmu
 1. Data premiery: 26 stycznia 2006 (Stany Zjednoczone)
 2. Reżyseria: Rakeysh Omprakash Mehra
 3. Autor muzyki: A.R. Rahman

  1. Nagrody: Nagroda Filmfare: Najlepszy film, 
  2. Nagroda Filmfare: Najlepszy reżyser,
  3. Nagroda IIFA dla Najlepszego Filmu
  4. Nagroda IIFA za Najlepszy Scenariusz
  5. Nagroda Zee Cine za Najlepszy Film
  6. i inne

Z pewnością wiele osób, na hasło "film hinduski" ma w myśli od razu film boolywoodzki, z jego ponadprzeciętnie wyraźnymi kolorami, tańcami jak po konkretnej dawce narkotyków oraz paraliżującej muzyce.
Ten film jest inny. Bo i jego cel jest inny. Nie jest nim zabawianie publiczności, choć nie jest też nazbyt poważny. 
Nie wiem, czy mieliście często do czynienia z filmami historycznymi. Pewnie też niewiele osób zastanawiało się nad historią Indii. Prawda, każdy wie, że Indie były kolonią brytyjską, ale czy to coś dla nas znaczy? Czy Indie nie są dla nas po prostu od zawsze krajem przypraw, kolorów, świątyń, egzotycznych zwyczajów?
Trudno czasem może dostrzec historię tego kraju, to że tu także ginęli ludzie za swoje ideały, przeciwstawiając się rządowi, protestując.
Film nie jest w stylu hinduskich filmów historycznych, raczej jest spojrzeniem europejskim na historię Indii, a w zasadzie na mały jej kawałek;  jest łączeniem się rzeczywistości przeszłości i teraźniejszości, poszukiwaniem swojego patriotyzmu, gdy, podobnie jak u nas, wydaje się, że nie warto nic robić, bo cokolwiek zrobisz, nic się nie zmieni..
Film pokazuje wątki historyczne oraz współczesną młodzież, zapatrzoną w teraźniejszość i zabawę, która odkrywa w sobie chęć zmiany i zaczyna utożsamiać się z bohaterami historycznymi - rewolucjonistami, nazywanymi przez rząd buntownikami.
Moim zdaniem jest to ciekawe i nieco inne spojrzenie na Indie, jako na żywy kraj, żywych ludzi, a nie tylko zbiór wyobrażeń.

Rang de Basanti to opowieść o przebudzeniu młodego pokolenia. Młoda Angielka Sue McKinley znajduje dziennik swojego dziadka - brytyjskeigo oficera, który był naocznym świadkiem rewolucji w Indiach. Po przeczytaniu dziennika dziewczyna postanawia nakręcić film o rewolucji w Indiach. Pakuje manatki i wyjeżdża do tego egzotycznego kraju. Tam szuka obsady i gdy w pewnym momencie wydaje jej się że nigdy nie znajdzie odpowiednich aktorów spotyka DJa, Aslama, Karana, Sukhiego. Ci uroczy utracjusze tworzą obsadę wymarzonego filmu Sue. Wraz z postępem prac bohaterowie zmieniają się wewnętrznie, dojrzewają i podejmują dość zaskakujące decyzje. Na początku film nawiązuje do przeszłości - historii rewolucji, ale kończy się odniesieniem do spraw współczesnych i bliskich także nam.
 polecam również muzykę x]
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…