Tango dla oprawcy - Daniel Chavarria

Nasz blog cały czas się rozwija, wpadają nam w ręce pozycje, które polecamy, piszemy do czego lepiej nie sięgać, od czasu do czasu pojawiają się przyjemne przerywniki. Nie samymi książkami przecież człowiek żyje. Myślę, że w pewnym momencie opowiemy Wam trochę o sobie, o poszczególnych osobach składających się na naszą zgraną grupę.

Dziś jednak o książce, na okładce której znalazłam zachęcające mnie zdanie: Seks, intryga i zemsta w sercu Hawany. Nic dodać nic ująć. Lubię dobre książki, które oddają klimat miejsca, a do tego idealnie wpasowuje się w nie pikanteria oraz dobra akcja. Tu znajdziemy właśnie taką zgrabna mieszankę.

Powieść przenosi nas na gorącą Kubę łączącą dwa światy: fantastyczny subtropikalny klimat, flora i fauna niespotykana w Europie a jednocześnie ostoja dla złodziei, morderców i prostytutek. Kraj podnosi się z kryzysu, rządzi nadal Castro. Mamy jeszcze parę retrospekcji do Argentyny i strasznych zbrodni OOO w EMA. Jak sam tytuł nam sugeruje jednym z bohaterów będzie oprawca, poznamy również osobę, która pragnie sprawiedliwości.

Autor, który z niejednego pieca chleb jadł, odkrywa czytelnikowi świat skonstruowany przez niego w zgrabny sposób. Książka potrafi wciągnąć, choć na początku ma się wrażenie, że będzie tu jedynie pikantny seks przeplatany z mordobiciem. Wszystko ma tu swój początek i koniec. Nabudowane napięcie nie pozwala się oderwać od lektury. Poznajemy kawałek historii powyższych krajów, historię ludzi, którzy zadawali ból oraz tych co stali po drugiej stronie, po stronie cierpienia. Nie ma tego na szczęście w porcjach przytłaczających, czy niestrawnych. Sporo opisów przyrody oddaje klimat Hawany, ale to co najbardziej się mi spodobało to genialna intryga. Książka mnie pozytywnie zaskoczyła, bo była rzeczywiście dobra.

Dość szybko zaczęłam kibicować głównemu bohaterowi, Argentyńczykowi Aldowi Bianchi. Jego przebiegłość, cierpliwość, dążenie do rewanżu, a przede wszystkim powody do wymierzeniu najwyższej kary wydawały mi się umotywowane. Poboczną, ale równie ważną postacią jest Bini, prostytutka z Hawany. Dziewczę słodkie, zalotne, a jednocześnie charakterne, na swoim koncie ma odsiadkę w więzieniu. Połączywszy swe siły mają szansę wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Pozycja jest z tych lekkich, choć sceny torturowania robią wrażenie. Jednakże jak najbardziej polecam na lato, do tego drink z palemką i odpowiednia muzyka.

 
Tener una buena lectura!

Komentarze