Przejdź do głównej zawartości

Tango dla oprawcy - Daniel Chavarria

Nasz blog cały czas się rozwija, wpadają nam w ręce pozycje, które polecamy, piszemy do czego lepiej nie sięgać, od czasu do czasu pojawiają się przyjemne przerywniki. Nie samymi książkami przecież człowiek żyje. Myślę, że w pewnym momencie opowiemy Wam trochę o sobie, o poszczególnych osobach składających się na naszą zgraną grupę.

Dziś jednak o książce, na okładce której znalazłam zachęcające mnie zdanie: Seks, intryga i zemsta w sercu Hawany. Nic dodać nic ująć. Lubię dobre książki, które oddają klimat miejsca, a do tego idealnie wpasowuje się w nie pikanteria oraz dobra akcja. Tu znajdziemy właśnie taką zgrabna mieszankę.

Powieść przenosi nas na gorącą Kubę łączącą dwa światy: fantastyczny subtropikalny klimat, flora i fauna niespotykana w Europie a jednocześnie ostoja dla złodziei, morderców i prostytutek. Kraj podnosi się z kryzysu, rządzi nadal Castro. Mamy jeszcze parę retrospekcji do Argentyny i strasznych zbrodni OOO w EMA. Jak sam tytuł nam sugeruje jednym z bohaterów będzie oprawca, poznamy również osobę, która pragnie sprawiedliwości.

Autor, który z niejednego pieca chleb jadł, odkrywa czytelnikowi świat skonstruowany przez niego w zgrabny sposób. Książka potrafi wciągnąć, choć na początku ma się wrażenie, że będzie tu jedynie pikantny seks przeplatany z mordobiciem. Wszystko ma tu swój początek i koniec. Nabudowane napięcie nie pozwala się oderwać od lektury. Poznajemy kawałek historii powyższych krajów, historię ludzi, którzy zadawali ból oraz tych co stali po drugiej stronie, po stronie cierpienia. Nie ma tego na szczęście w porcjach przytłaczających, czy niestrawnych. Sporo opisów przyrody oddaje klimat Hawany, ale to co najbardziej się mi spodobało to genialna intryga. Książka mnie pozytywnie zaskoczyła, bo była rzeczywiście dobra.

Dość szybko zaczęłam kibicować głównemu bohaterowi, Argentyńczykowi Aldowi Bianchi. Jego przebiegłość, cierpliwość, dążenie do rewanżu, a przede wszystkim powody do wymierzeniu najwyższej kary wydawały mi się umotywowane. Poboczną, ale równie ważną postacią jest Bini, prostytutka z Hawany. Dziewczę słodkie, zalotne, a jednocześnie charakterne, na swoim koncie ma odsiadkę w więzieniu. Połączywszy swe siły mają szansę wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Pozycja jest z tych lekkich, choć sceny torturowania robią wrażenie. Jednakże jak najbardziej polecam na lato, do tego drink z palemką i odpowiednia muzyka.

 
Tener una buena lectura!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…