Przejdź do głównej zawartości

Jane Austen, "Duma i uprzedzenie"

Są książki, które sprawiają, że musimy zweryfikować nasze dotychczasowe poglądy na jakiś temat, a już na pewno chociażby swój stosunek do konkretnego gatunku literackiego. Niezmiennie zaskakuje mnie sytuacja, w której zmienia się we mnie coś co uważałam za niezmienne, jednak często wychodzi mi to na dobre. Do tej pory nie wierzyłam w istnienie takich publikacji czy powieści, które są w stanie zmienić moje spojrzenie na pewne kwestie, a co dopiero odmienić moje życie. Tymczasem właśnie skończyłam czytać kolejną książkę, która tylko potwierdza to jak bardzo człowiek potrafi być zmienny, a mianowicie "Dumę i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen. 


Już od dawna miałam ten tytuł na liście do przeczytania, bo nie tylko wstydziłam się, że nie znam tego dzieła, to jeszcze wciąż zachodziłam w głowę o co chodzi z tym Panem Darcy'm. Jednak dotychczasowe próby spalały na konewce. Jednak przejdźmy do sedna...

Ta najgłośniejsza powieść Jane Austen, która nie jest pozbawiona ironii i humoru to opowieść o zamążpójściu podbiła moje serce. Cała historia dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niespecjalnie zamożni państwo Bennet mają niezły kłopot, albowiem nadszedł czas, aby wydać za mąż ich pięć córek. Sęk w tym, że idzie im to jak po grudzie. Iskierka nadziei pojawia się, kiedy posiadłość po sąsiedzku bierze w dzierżawę pewien młody, przystojny i bogaty człowiek.

Jak się domyślacie to wydarzenie przewraca do góry nogami życie całej rodziny...w końcu ów młody człowiek ma przyjaciela, który jest obiektem zainteresowania okolicznych mieszkańców. 

Cała historia kręci się wokół rodziny Bennetów, a szczególnie wokół dwóch najstarszych sióstr, które padają ofiarami własnych uprzedzeń i zbyt pochopnie wyciąganych opinii na czyjś temat. To właśnie wynikająca z uprzedzeń niechęć sprawia w ich życiu niemało zamieszania. Jednakże jak się domyślacie duma też ma w tym wszystkim swój udział...

"Duma i uprzedzenie" to dla mnie nie tylko piękna opowieść o miłości i roli małżeństwa w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Nigdy nie spodziewałam się, że zarówno pan Rochester w "Jane Eyre", jak i tym razem pan Darcy tak mnie ujmą swoją postawą i zachowaniem wobec kobiet, które kochają.W "Dumie i uprzedzeniu" pan Darcy również musi się zmagać z uprzedzeniami, które dręczą go wobec kobiety, którą pokocha i chociaż koniec jest bardzo przewidywalny to i tak nie mogłam się oprzeć zachwytom nad książką i jedną z głównych postaci męskich. 


Ciekawostki dotyczące powieści:

  • Jej pierwszy tytuł to "Pierwsze wrażenia".
  • To jedna z pierwszych powieści społeczno - obyczajowych.
  • Została napisana w latach 1796 - 1797.
Dlaczego "Duma i uprzedzenie" ma na mnie wpływ?
  • Jeszcze bardziej przekonałam się, że można się zakochać w fikcyjnej postaci (czy to już choroba?).
  • Jeszcze bardziej pokochałam klasykę. 
Reasumując...
Nigdy nie przypuszczałam, że taka książka jak "Duma i uprzedzenie" podbije moje serce, bo przez długi czas omijałam klasykę szerokim łukiem. Jednak to, że kiedyś trafiłam na "Wichrowe wzgórza" E. Bronte otwarło mnie na klasykę, w której się zakochuję. Co więcej...mam już na koncie dwie miłości do bohaterów literackich. A to już coś znaczy. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…