Przejdź do głównej zawartości

J. K. Rowling, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"

Nie wiem czy Wam też się zdarza, że macie wrażenie, że już wszyscy coś czytali lub oglądali, a Wy jesteście ostatnimi ludźmi na świecie, którzy tego nie robili? Ja tak mam właśnie z Harrym Potterem - to czytali chyba wszyscy, szczególnie Ci, którzy są w podobnym wieku co ja (rocznik 86) i młodsi. Dla tych co jeszcze nie znają...

Harry jako małe dziecko trafia pod opiekę swojego wujostwa, które nie toleruje wszystkiego co odbiega od normy. Dodatkowo mają oni syna, który jest ich oczkiem w głowie i ma co tylko mu się zapragnie, a nawet jeszcze więcej. 


Harry mieszka pod schodami i musi znosić wszelkie nieprzyjemności ze strony swojego wujostwa, swojego kuzyna i jego kolegów. Jednak po kilku latach dowiaduje się, że jest czarodziejem - i to potężnym, synem dwójki silnych czarodziejów. Chłopiec dostaje zaproszenie do Hogwartu - Szkoły Magii i Czarodziejstwa. 
Dla tego młodego człowieka już sama wieść o tym, że jest czarodziejem jest nowa, ekscytująca i porażająca zarazem. A to, że całe jego życie ma się właśnie zmienić wywołuje u niego podekscytowanie, ale również zdenerwowanie. Harry nie wie czego ma się spodziewać po nowym miejscu i ludziach, których tam spotka. A spotyka takich, którzy są jemu przychylni i stają się jego przyjaciółmi lub przewodnikami lub wręcz przeciwnie. 
"Harry Potter i kamień filozoficzny" jest wspaniałą historią o tym, że nasze życie może się zupełnie zmienić, o ile mu pomożemy, a nasze marzenia i nadzieje mogą się ziścić jeżeli odpowiednio będziemy o nie walczyć. W powyższej książce znajdziemy też historię o lojalności, zemście, przyjaźni, zawiści, nienawiści i braku spełnienia. To wszystko może nieźle dać do myślenia szczególnie młodym ludziom, którzy dopiero co wkraczają w okres dojrzewania, przeżywają trudne chwile lub zmieniają swoje otoczenie. 

Żałuję, że dopiero teraz wzięłam się za ten cykl, ale wcześniej jakoś mnie do niego nie ciągnęło - może przez to, że jest taki popularny? Ja w takich sytuacjach zwykle wietrzę literackiego bubla. Jednak na szczęście tym razem jest dużo inaczej, bo trafiłam na świetną książkę, którą na pewno podsunę moim siostrzeńcom i moim dzieciom (o ile takowych się dorobię)...wcześniej ja sama pewnie sięgnę po kolejne tomy;]. 

Komentarze

  1. Nie przejmuj się, ja tak mam z Greyem i miałam z Millenium. Ale faktycznie, jesteś jedyną osobą, którą znam, a która nie czytała HP :D Chociaż z drugiej strony wiele osób oglądało tylko film i nie przyznają się do tego, że nie znają książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak HP to nie Grey...w sumie Harrego wypada znać, a Greya to już niekoniecznie;]

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…