Przejdź do głównej zawartości

Beatrix Guardian, "Stigmata"

Pierwsza połowa lutego, tak jak pierwsza połowa zeszłego miesiąca jest dla mnie bardzo stresująca, nerwowa i niesamowicie męcząca. Już po II drugich zmianach pod rząd mam dość, a co dopiero mówiąc o trzech następnych. Jakiś czas temu pisałam Wam o rzeczach, które ratują mi tyłek podczas tych ciężkich tygodni. Dzisiaj chciałabym Wam wspomnieć nieco o "Stigmacie" - książce, która towarzyszyła mi w pierwszym tygodniu lutego, w którym nie raz z nerwów nie mogłam spać, a po pracy nogi wchodziły mi do tyłka. 


Nastoletnia Emma w podejrzanych okolicznościach traci matkę i pogrąża się w rozpaczy. Od zawsze były tylko we dwie - skryta i zamknięta w sobie pielęgniarka, która poświęca się pacjentom oraz jej córka - skupiona na sobie nastolatka, która bardzo mało wie o przeszłości matki, poza faktem, że przeżyła wielką miłość, a ona jest jej owocem. Według matki ojciec umarł na służbie, pracując dla Lekarzy bez Granic, a matka rzekomo zginęła w wypadku - jednak jej ciała nie znaleziono. 

Z otępienia po śmierci matki Emmę wyrywa tajemnicza przesyłka - prawie pusty album ze zdjęciami i jedno krótkie pytanie: Chcesz, żeby mordercom twojej matki uszło to na sucho? 

Emma zaczyna działać i kierując się wskazówkami w tajemniczej przesyłce, ubiega się o udział w obozie młodzieżowym, który jest organizowany przez Ttansnational Youth Foundation - i razem z trojgiem innych osób trafia do położonego na odludziu myśliwskiego zameczku.

Na miejscu niemalże od razu zaczynają się testy i dziwne gierki, których tak na prawdę nikt z uczestników nie rozumie. Są one swoistym testem dla uczestników, a dla Emmy podróżą, która okazuje się możliwością poznania swojej przeszłości i zrozumienia tego kim jest.

Dziewczyna przechodzi trudną lekcje życia dzięki, której musi szybciej dojrzeć. Jednakże niestety Emma poza tym, że wiele się nauczy i dowie o swojej przeszłości będzie musiała uporać się z koszmarami, których niewątpliwi przysporzy jej pobyt na obozie. 

"Stigmata" niewątpliwie jest książką przeznaczoną dla młodzieży w wieku licealnym i to głównie tej grupie wiekowej może się spodobać. Jednak ja, jako miłośniczka zamków i zameczków położonych na odludziu, tajemnic i poszukiwania siebie oraz odpowiedzi na swoje pytania, nie mogłam odmówić sobie jej przeczytania.

Autorka zabrała mnie w niezwykłą podróż o walce, dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu siebie oraz szaleństwie. Fabuła momentami wydawała mi się nieco naiwna i naciągana, jednak mimo to "Stigmata" skutecznie zajmowała moje myśli w chwilach, w których tego potrzebowałam. 

Nie da się ukryć, że jest to jedna z najlepszych powieści młodzieżowych, którą ostatnio trzymałam w ręku i mam nadzieję, że jeszcze wpadnie mi w ręce coś w podobnym klimacie. A Wy koniecznie dajcie znać czy czytaliście już tą książkę. A może macie ją w planach? 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…