Przejdź do głównej zawartości

K. Lange, "Serce ze szkła"

Coraz rzadziej sięgam po młodzieżówkę. Ale to głównie dlatego, że książki z tej kategorii są dla mnie zwykle zbyt płytkie i powtarzalne - szczególnie jeżeli chodzi o motywy. Ale ostatnio chyba dobrze trafiam, jeżeli chodzi o gatunek. Najpierw Harry, a teraz pierwszy tom trylogii autorstwa Kathrin Lange pt. "Serce ze szkła".

Juli razem z ojcem spędza przerwę świąteczną na wyspie Martha's Vineyard, w posiadłości zamożnego wydawcy. Już od pierwszej chwili jest zauroczona młodym synem właściciela - Davidem. Narzeczona chłopaka niedawno zginęła spadając z klifu. Dziewczyna stara się zbliżyć do Davida oraz poznać okoliczności Charlie, ale ciekawość może doprowadzić ją do obłędu. Niebawem zaczyna słyszeć głosy, a tajemnicza postać w czerwonej sukni stara się ją zwabić na skraj urwiska...


Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o "Sercu ze szkła" pomyślałam o tej książce jak o czymś bardzo kiczowatym dla rozedrganych nastolatek, które robią maślane oczy do zniewieściałych chłopców bez charakteru. Jednak ta książka wracała do mnie w różny sposób - albo przez blogi, albo ktoś gdzieś o niej wspominał i już nawet z ciekawości postanowiłam się jej przyjrzeć. Po przeczytaniu opisu stwierdziłam, że zaryzykuję i po nią sięgnę.

Okazało się, że przepadłam całkowicie, bo cała atmosfera tej książki jest jak najbardziej w moich klimatach. Duchy, mroczne tajemnice, intrygi i rozkwitająca miłość to jest to, co w pełni zadowala mnie jako czytelnika. W tych klimatach lubowałam się już w gimnazjum i kiedy tylko nauczycielka pozwalała nam puścić wodze fantazji wszędzie gdzie tylko mogłam wciskałam powyższe wątki - nawet w niewinne opowiadania;p.

"W sercu ze szkła" zakochałam się chyba głównie przez sentyment i lekkość, z którym zostało napisane. W czasie, w którym czytałam tą książkę właśnie lekkie powieści były mi najbardziej potrzebne. A ta nie tylko jest lekka, ale całkiem przyjemna, chociaż to ciągłe powtarzanie głównej bohaterki, że ma serce jak ze szkła i albo się rozbije, albo właśnie się rozbiło było z lekka męczące. Jednak mimo to bardzo polubiłam się z Juli i Davidem - do tego stopnia, że chciałabym spotkać się z nimi ponownie.


A tymczasem wczoraj przyszła do mnie kolejna część i już nie mogę się doczekać jak się za nią wezmę;). 

Komentarze

 1. Skoro mówisz, że nie gustujesz w literaturze dla nastolatek, a ta książka Ci się spodobała, to znaczy, że i ja muszę spróbować :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest całkiem spoko - może lekko naiwna i niezbyt ambitna, ale ok ;).

   Usuń
 2. To bardzo dobrze się składa, bo książka czeka na moim prywatnym stosiku na swoją kolej ;)


  Dziękuję za odwiedziny! :) Pozdrawiam serdecznie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że i Tobie się spodoba. Ja właśnie czytam drugą część ;]

   Usuń
 3. Ja właśnie czytam kolejną część ale mało jest dla mnie przekonująca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie druga część też jest dla mnie mało przekonująca, a wręcz trochę naciągana przynajmniej w jednym miejscu. Ale o tym będzie w notce ;p.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…