Przejdź do głównej zawartości

M. Błądek, "Gloria"

Przez długi czas unikałam polskich autorów, ze względu na to, że nasza rodzima literatura nie miała zbyt wielu dobrych opinii. Jednakże dzięki blogom książkowym powoli zmieniam nieśmiało sięgać po publikacje naszych pisarzy. 

Jedną z powieści, którą ostatnio przeczytałam jest "Gloria" Moniki Błądek będąca pierwszym tomem serii o Sprawiedliwych. Historia zawarta na kartach powyższej powieści jest mroczna i niepokojąca, tym bardziej, że dzieje się w niedalekich czasach, bo w roku 2025. 

W tej historii Unia Europejska się już rozpadła, a każdy kraj dba wyłącznie o własne interesy. Polskę oddziela od Rosji pas zniszczonej ziemi - Ukraina. Główna bohaterka - siedemnastoletnia Gloria trafia po opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki. Poznajemy ją kiedy już od dziesięciu lat u niej mieszka i poznaje starszego od siebie Asłana Zuradowa. Młody mężczyzna pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście, przy okazji wciągając Glorię w krąg konspirantów, który walczą o władzę oraz wpływy w formującym się od nowa społeczeństwie. 

W tym samym czasie na planecie Trion spat Drakin informuję Trojlo Orila, że został skazany na likwidację. Więzień może uniknąć śmierci jedynie dzięki temu, jeśli zgodzi się poddać resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się wystrzegać przemocy oraz posługiwać się jedynie pokojowymi metodami. Jednakże okazuje się to trudniejsze niż sądził. 
"Gloria" to powieść, która jest całkiem niezła jak na nasze warunki. Dobrze się ją czyta i stanowi idealną książkę dla tych, którzy chcą się odstresować, ale niekoniecznie chcą się wysilić intelektualnie. Mimo to cała ta powieść ma trochę wad - doszukałam się kilku literówek i nieścisłości. Szczególnie do sprecyzowania tych drugich autorka mogła się nieco przyłożyć, ale możliwe, że jakoś z tego wybrnie w kontynuacji tej historii (o ile takowa się pojawi). Jeżeli oczekujecie czegoś ambitnego to się zawiedziecie, bo to jest raczej lekka historia dla licealistek i to głównie do nich trafi. 

"Gloria" jest porównywana do trylogii "Igrzyska śmierci" i "Niezgodna". I owszem niektóre elementy tej powieści nawiązują do wyżej wymienionych serii. Jednakże te dwa zagraniczne cykle są dużo lepsze od niej przez lepiej wykreowanych bohaterów i świat. 

Mimo swoich wad powyższa powieść nie jest zła, a raczej ukazuje potencjał autorki, który daje nadzieje na to, że pani Błądek może być bardzo poczytną pisarką. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…