Przejdź do głównej zawartości

G. Grzegorzewska, "Topielica"

Gaja Grzegorzewska jest jedną z autorek, które odkryłam w tym roku. Jej "Topielica" to trzecia część z serii zapoczątkowana przez "Żniwiarza" Tym razem Julia Dobrowolska razem z Wiktorem jedzie na Mazury, aby przeprowadzić szkolenie dla początkujących detektywów. Po skończeniu kursu oboje planują spędzić spokojny urlop, jednak ich plan spełza na niczym, bo Julia wciąż przyciąga kłopoty. 

Już na samym początku wakacji kobieta spotyka swojego dawnego kochanka - Aarona Goldenthala wraz z jego nową dziewczyną, którzy wraz ze znajomymi wybrali się na żagle. Julia z przekory zgadza się popłynąć z nimi. Jakiś czas później znajduje w wodzie zwłoki. Dodatkowo między członkami załogi narastają napięcie oraz wzajemna podejrzliwość - jak się okazuje wielu z nich ma coś do ukrycia. 


Po Gaję Grzegorzewską sięgnęłam na rozruch, gdyż dopadł mnie marazm czytelniczy, z którego nie mogłam wyjść. "Topielica" okazała się być świetnym wyborem ze względu na lekki styl autorki. Pani Grzegorzewska prowadzi fabułę w taki sposób, że podsuwa nam pewne informacje o bohaterach i wydarzeniach, jednakże nie na tyle, żebyśmy byli w stanie rozszyfrować to, kto jest sprawcą. Jednakże nawet jeśli to zrobimy, często jesteśmy zaskakiwani pewnymi wątkami. W powyższej powieści spotykamy się nie tylko ze sprawą sprzed lat, ale także z chęcią zemsty, która potrafi zatruć życie. Dodatkowo Gaja Grzegorzewska jak zawsze wplotła do fabuły społecznie trudne tematy oraz przełamała swego rodzaju tabu związane nie tylko z pedofilią, ale również z ludzkimi słabościami oraz radzeniem sobie z traumą. Mimo to "Topielica" zaskakuje swoją lekkością i łatwością czytania jej w różnorakich warunkach. 

Powyższa powieść jest na pewno warta uwagi jeżeli polubiliście się z dwoma poprzednimi częściami tej serii. Jednakże tym razem będę wredna i się do czegoś przyczepię. Otóż w moim egzemplarzu książki dopatrzyłam się literówek i pewnego błędu, który jest na poziomie nauczania wczesnoszkolnego. Chodzi mi mianowicie o sytuację, w której główna bohaterka użerała się z nachalnym amantem i zastanawiała się czy ma mu przeliterować to, że ma się odczepić i wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że powinno być... przegłoskować, a to z prostego powodu - literę się piszę, a głoskę wymawia, a w wyżej wymienionej sytuacji na pewno nie chodziło o graficzne znaki głosek. Ale tak na prawdę to już drobnostki. 

W każdym bądź razie "Topielica" dostarczyła mi kilku chwil rozrywki i na pewno sięgnę po inne książki Grzegorzewskiej. Jednakże, jak na razie zrobię sobie przerwę, żeby mi się zbytnio nie przejadło towarzystwo Julii, Wiktora i Aarona.

Inne książki z tej serii, które przeczytałam: 

1. G. Grzegorzewska, "Żniwiarz",
2. G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę". 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…