Książki dla dzieci już od pierwszych chwil życia.

Czasem odnoszę wrażenie, że wielu rodziców uważa, że dla noworodka wciąż jest za wcześnie, żeby wprowadzać mu książki jako element rozwijający.  Jednak jest coraz więcej publikacji dla dzieci opartych na badaniach, które można wprowadzać już od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka. I dzisiaj chciałabym Wam nieco o tym opowiedzieć. 


Wiem, że ciąża i czas po porodzie to wyjątkowy czas, który wszystko zmienia i nie raz przewraca życie do góry nogami. Szczególnie czas po porodzie bywa trudny i wtedy nie myśli się o książkach dla dzieci, ale o tym aby dojść do siebie i nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Jednak w pewnym momencie warto zacząć wspierać dziecko - w tym też poprzez książeczki i karty kontrastowe. 

Okres ciąży. 

Otóż coraz częściej słyszy się, że dziecko od pewnego momentu będąc jeszcze u mamy w brzuchu słyszy głosy z zewnątrz. Dlatego warto, żeby np. tato dziecka już wtedy czytał mu książki - niekoniecznie te dla dzieci, aby maleństwo miało okazję chociażby oswoić się z głosem swojego ojca i potrafiło go rozpoznać, jak już pojawi się na świecie. Uważa się, że to (tak samo jak muzyka, którą dziecko słyszy jeszcze zanim się urodzi) ma również pozytywny wpływ na rozwój dziecka jeszcze zanim się urodzi. Myślę, że z czasem będę rozwijać również ten temat w oparciu o konkretne źródła. Tymczasem przejdźmy już do czasu po porodzie...Książki w pierwszych miesiącach i latach życia. 

W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka świetną opcją są wszelkie karty i książeczki kontrastowe, które nie tyle mają dostarczyć rozrywki, co pomóc w rozwoju dziecka.

Świetną serią na start jest Seria Dobra Książeczka, w oparciu o którą będziecie mogli tworzyć biblioteczkę waszemu dziecku. Ja wiem o 5 książeczkach z tej serii, z których każda jest dla dziecka w innym wieku. Seria zaczyna się od książeczki dla dziecka 0 - 3, a kończy się na książeczce dla dziecka 2,5 do 3 lat. Bardzo pomocne w tych książeczkach jest to, że każda z nich jest opisana, dzięki czemu rodzic dowiaduje się dlaczego warto sięgać po książeczki tego typu w określonym wieku dziecka. Dzięki temu łatwiej jest dobrać inne książki dla dziecka dostosowane do jego wieku i potrzeb. W momencie pisania notki miałam w domu tylko 4 książeczki z tej serii, bo jedna znalazła już swojego właściciela;). 


Książki dla malutkich dzieci zwykle wybierałam intuicyjnie, ale teraz wiem, że warto jest do tego podchodzić nieco bardziej świadomie i uważnie, dzięki czemu można lepiej wesprzeć dziecko nie tylko w zabawie, ale również w rozwoju. Chyba dopiero powyższe książeczki mi to tak na prawdę uświadomiły. Dlatego też jeżeli jesteście rodzicami i szukacie czegoś, co pomogłoby wystartować Waszemu dziecku ze znajomością, z książkami to powyższa seria będzie idealna na początek, chociażby dlatego, że pomoże Wam wybierać książeczki dla Waszej pociechy stosownie do wieku.

~*~

Dlaczego warto wprowadzać książki już od najwcześniejszych chwil życia? Otóż dlatego, że: 

 • to kolejny sposób na wsparcie dziecka w rozwoju, 
 • książeczki dają dodatkową szansę na zaspokajanie potrzeb wzrokowych dziecka w ramach tego jak kształtuje się jego wzrok po urodzeniu, 
 • w wieku 6 - 12 miesiąca życia oglądanie obrazków razem z opiekunem, który nazywa przedmioty, kształty i kolory, pomaga dziecku zrozumieć znaczenie wyrazów oraz rozwija umiejętność mówienia, 
 • dziecko wyrabia sobie nawyk sięgania po książki i ma szansę kształtować swoją wyobraźnię oraz rozwijać słownictwo i wiedzę o świecie, 
 • to świetny czas, który dziecko może spędzić ze swoim rodzicem lub innym opiekunem, podczas którego między dzieckiem a osobą dorosłą tworzą i umacniają się bliższe relacje,
 • książki potrafią pomóc w przepracowaniu wielu rzeczy, bo wiele z nich jest napisana tak, żeby dać szansę dziecku z czymś się uporać lub czegoś nauczyć - myślę, że o tego typu książkach będę Wam dużo pisać. 
Korzyści jest na pewno jeszcze więcej, ale ja wymieniłam te, które uważam za najważniejsze, które na pewno warto mieć na uwadze.

Komentarze

 1. Bardzo pomocny wpis. Ja swoim dzieciom czytałam już w wieku prenatalnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytanie dzieciom już w okresie prenatalnym jest świetną sprawą i podobno już wtedy pomaga nawiązaniu więzi dziecka z rodzicem. Super opcją jest też gdy to tato czyta coś wtedy dziecku - szczególnie w późnym okresie ciąży, bo to podobno pomaga dziecku zapoznać się z głosem taty, który rozpoznaje po urodzeniu.
   Pozdrawiam
   Natalia

   Usuń
 2. mnie rodzice na pewno czytali jak byłam jeszcze w brzuchu mamy:D i od samego dziecka tak samo:) stąd moja miłość do literatury się stworzyła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ze mną było podobnie - w innym wypadku nie miałabym takiej obsesji na punkcie książek. ;)
   Pozdrawiam
   Natalia

   Usuń
 3. Wprowadzaliśmy synowi książeczki tak od 6 miesiąca właśnie. Teraz czytanie weszło już w taki nawyk, że bez tego nie ma opcji by zasnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wspólne czytanie jest czymś świetnym i bardzo wartościowym. Pamiętam jak kupiłam siostrzeńcowi w prezencie książkę pt. "Hotel Tansylwania", na podstawie jednej z jego ulubionych bajek - w dwa wieczory przeczytaliśmy prawie całą i oboje świetnie się bawiliśmy. :)

   Usuń

Publikowanie komentarza