Przejdź do głównej zawartości

Opis książki: Śladami Junga - Kazimierz Pajor

Jeśli chcecie się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Carlu Gustawie Jungu, to warto przeczytać tę oto książkę. Poniżej zaprezentuję argumenty przemawiające za zapoznaniem się z tą pozycją.


Śladami Junga - Kazimierz Pajor


 
(Z tylnej okładki książki):
Kim tak naprawdę był Carl Gustav Jung?
Z całą pewnością był wybitną osobowością - wielkim uczonym, niestrudzonym badaczem przejawów ludzkiej psyche w historii, kulturze, a przede wszystkim w twórczej wyobraźni. Większość życia poświęcił jednak swoim pacjentom.
Sam wyzna: "Wiem, że w znacznej mierze nie jestem taki, jak inni; nie wiem jednak, kim jestem naprawdę".
Ma wielu krytykow, ale mało kto pozostaje obojętny wobec jego dzieła. Inspirował i wciąż inspiruje.
Autor niniejszej książki zaprasza Czytelnika na krótką przechadzkę śladami szwajcarskiego psychologia i psychiatry.

Pierwsze polskie opracowanie życia i osobowości wybitnego psychologa i myśliciela Karola Gustawa Junga. Autor, teolog i filozof badający od lat jego psychologię (por. Psychologia archetypów Junga) przedstawia własne spojrzenie na dzieciństwo, związki z Freudem, doświadczenie w psychoterapii i zasadnicze koncepcje na temat kultury i religii. Opiera się przy tym na studiach oryginalnych opracowań.
Książka pozwala lepiej zrozumieć bogatą osobowość i dokonania naukowe szwajcarskiego psychologa i psychiatry, którego w Polsce przedstawia się jeszcze ciągle w fałszywym, często negatywnym świetle.


Dane o pozycji:
Wydawca: ENETEIA
Liczba stron: 309
Rok wydania: 2008
Oprawa: twarda
Wydanie: drugie, poprawione
ISBN: 83-85713-87-6
Seria: BiografieMoje wrażenia (z pierwszego wydania książki [2006 rok], zawierającego 228 stron):

Książka jest ukazaniem sylwetki Junga - osoby, która poprawiła słynnego geniusza Freuda. Wystarczy dodać, że Carl Gustaw Jung nie poddał się presji, aby "iść za siłą autorytetu", lecz wskazał problemy, których Freud nie chciał widzieć... i ich przyjaźń (oraz współpraca naukowa) zakończyła się.
Z pewnością pozycja ta będzie bardzo przydatna dla osób, które stawiają sobie pytania związane z człowiekiem, nieświadomością, symbolami, podejściem lekarza do pacjenta, energią psychiczną i jej przejawami oraz temu podobnymi pojęciami.

Książka ta wymaga podjęcia pewnego wysiłku intelektualnego, gdyż prezentowane w niej wyjaśnienia (oraz pojęcia) bywają trudne do wyobrażenia (a co dopiero zrozumienia). Na pewno jednak wysiłek ten się opłaci, gdyż będzie można zobaczyć szkic człowieka oraz najważniejsze epizody z jego życia. Przy okazji zadziwia ogrom pracy jaką wykonał Jung, jednocześnie stale stawiając sobie kolejne pytania oraz interpertując doświadczenia na różnych poziomach. Dość powiedzieć, że żył on niejako na dwóch płaszczyznach: tej realnej, którą wszyscy doświadczamy jak i tej duchowej - którą często zaniedbujemy czy wręcz negujemy. Osobiście chciałbym, aby było podanych więcej jego przygód: tak czy inaczej na pewno lektura ta pozostawiła wyraźne ślady w psychice - uważam, iż nie da się bezrefleksyjnie przejść obok pytań stawianych przez tego niesamowitego człowieka. Warto jeszcze dodać, że autor znakomicie ułatwia nam przejście ścieżkami Junga, gdyż bez nadmiernych uproszczeń pokazuje sens, znaczenie oraz powiązania pomiędzy różnymi sytuacjami i doświadczeniami będącymi udziałem głównego bohatera.

Podsumowując: polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć istotnych faktów z życia Junga, a także osobom, które nie wyobrażają sobie człowieka wyłącznie w wymiarze fizycznym, lecz także duchowym.
PS. Z pewnością nowe wydanie (twarda oprawa) jest dobrym pomysłem, gdyż moja wersja (w miękkiej) po kilkukrotnym użytkowaniu stopniowo zamieniła się w stos luźnych kartek (książka nie była szyta, lecz jedynie klejona, a nie jest to niestety dobre rozwiązanie).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…