Opis książki: Śladami Junga - Kazimierz Pajor

Jeśli chcecie się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Carlu Gustawie Jungu, to warto przeczytać tę oto książkę. Poniżej zaprezentuję argumenty przemawiające za zapoznaniem się z tą pozycją.


Śladami Junga - Kazimierz Pajor


 
(Z tylnej okładki książki):
Kim tak naprawdę był Carl Gustav Jung?
Z całą pewnością był wybitną osobowością - wielkim uczonym, niestrudzonym badaczem przejawów ludzkiej psyche w historii, kulturze, a przede wszystkim w twórczej wyobraźni. Większość życia poświęcił jednak swoim pacjentom.
Sam wyzna: "Wiem, że w znacznej mierze nie jestem taki, jak inni; nie wiem jednak, kim jestem naprawdę".
Ma wielu krytykow, ale mało kto pozostaje obojętny wobec jego dzieła. Inspirował i wciąż inspiruje.
Autor niniejszej książki zaprasza Czytelnika na krótką przechadzkę śladami szwajcarskiego psychologia i psychiatry.

Pierwsze polskie opracowanie życia i osobowości wybitnego psychologa i myśliciela Karola Gustawa Junga. Autor, teolog i filozof badający od lat jego psychologię (por. Psychologia archetypów Junga) przedstawia własne spojrzenie na dzieciństwo, związki z Freudem, doświadczenie w psychoterapii i zasadnicze koncepcje na temat kultury i religii. Opiera się przy tym na studiach oryginalnych opracowań.
Książka pozwala lepiej zrozumieć bogatą osobowość i dokonania naukowe szwajcarskiego psychologa i psychiatry, którego w Polsce przedstawia się jeszcze ciągle w fałszywym, często negatywnym świetle.


Dane o pozycji:
Wydawca: ENETEIA
Liczba stron: 309
Rok wydania: 2008
Oprawa: twarda
Wydanie: drugie, poprawione
ISBN: 83-85713-87-6
Seria: BiografieMoje wrażenia (z pierwszego wydania książki [2006 rok], zawierającego 228 stron):

Książka jest ukazaniem sylwetki Junga - osoby, która poprawiła słynnego geniusza Freuda. Wystarczy dodać, że Carl Gustaw Jung nie poddał się presji, aby "iść za siłą autorytetu", lecz wskazał problemy, których Freud nie chciał widzieć... i ich przyjaźń (oraz współpraca naukowa) zakończyła się.
Z pewnością pozycja ta będzie bardzo przydatna dla osób, które stawiają sobie pytania związane z człowiekiem, nieświadomością, symbolami, podejściem lekarza do pacjenta, energią psychiczną i jej przejawami oraz temu podobnymi pojęciami.

Książka ta wymaga podjęcia pewnego wysiłku intelektualnego, gdyż prezentowane w niej wyjaśnienia (oraz pojęcia) bywają trudne do wyobrażenia (a co dopiero zrozumienia). Na pewno jednak wysiłek ten się opłaci, gdyż będzie można zobaczyć szkic człowieka oraz najważniejsze epizody z jego życia. Przy okazji zadziwia ogrom pracy jaką wykonał Jung, jednocześnie stale stawiając sobie kolejne pytania oraz interpertując doświadczenia na różnych poziomach. Dość powiedzieć, że żył on niejako na dwóch płaszczyznach: tej realnej, którą wszyscy doświadczamy jak i tej duchowej - którą często zaniedbujemy czy wręcz negujemy. Osobiście chciałbym, aby było podanych więcej jego przygód: tak czy inaczej na pewno lektura ta pozostawiła wyraźne ślady w psychice - uważam, iż nie da się bezrefleksyjnie przejść obok pytań stawianych przez tego niesamowitego człowieka. Warto jeszcze dodać, że autor znakomicie ułatwia nam przejście ścieżkami Junga, gdyż bez nadmiernych uproszczeń pokazuje sens, znaczenie oraz powiązania pomiędzy różnymi sytuacjami i doświadczeniami będącymi udziałem głównego bohatera.

Podsumowując: polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć istotnych faktów z życia Junga, a także osobom, które nie wyobrażają sobie człowieka wyłącznie w wymiarze fizycznym, lecz także duchowym.
PS. Z pewnością nowe wydanie (twarda oprawa) jest dobrym pomysłem, gdyż moja wersja (w miękkiej) po kilkukrotnym użytkowaniu stopniowo zamieniła się w stos luźnych kartek (książka nie była szyta, lecz jedynie klejona, a nie jest to niestety dobre rozwiązanie).

Komentarze