Recenzja książki Iwony Majewskiej-Opiełki: „Ku doskonałości – 30 dni pracy nad sobą”

       "Celem naszego życia jest dążenie do doskonałości..." jak już na wstępie podkreśla autorka. Jest w tym sporo racji, chociaż jak wiemy nie ma ludzi doskonałych. Jednakże poprzez dążenie do niej stajemy się lepsi, rozwijamy swoje umiejętności, stawiamy sobie nowe cele, które próbujemy osiągnąć, a także wyrabiamy w sobie pozytywne nawyki.
Iwona Majewska-Opiełka, psycholog, autorka poradników dotyczących ruchu rozwoju potencjału człowieka w swojej książce pt. „Ku doskonałości – 30 dni pracy nad sobą”udowadnia, że każdy człowiek jest w stanie stać się lepszym, poprzez wiarę w siebie i zaangażowanie w to co się robi.       Książka ma charakter dziennika relacjonującego prace nad osobistym rozwojem autorki, zainspirowanej twórczością Stephena R. Coveya i jego książki pt. „Siedem nawyków skutecznego działania”. Ponadto jest uzupełniona istotnym komentarzem, który zawiera opisy skutków działań osiągniętych po dwunastu latach pracy nad sobą.
 

       Autorka napisała książkę z myślą o pomocy czytelnikowi w samorealizacji, dlatego też książka zachęca do pracy nad sobą oraz zawiera wiele cennych porad, a także ćwiczeń. Z początku byłam nastawiona do nich z lekkim sceptycyzmem, ale przekonałam się, że są one ważne, gdyż kształtują w nas gotowość do zmian. Niektóre z podanych ćwiczeń wcieliłam w swoje życie. Nauczyłam się dzięki nim wielu cennych rzeczy: na przykład tego jak skutecznie zarządzać własnym czasem. Iwona Majewska-Opiełka pisze „rzeczy ważniejsze powinny być zrobione przed mniej ważnymi”. Niby jest to całkiem logiczne, ale ja często zapominałam o tej regule, w wyniku czego nie wywiązywałam się w czasie z powierzonych mi obowiązków. Postanowiłam to zmienić, więc zakupiłam terminarz, by zaznaczyć w nim ważne sprawy. 
Oprócz cennych porad autorka w swoich ćwiczeniach nakłania nas także do różnego rodzaju przemyśleń (na przykład poprzez przypomnienie czy też wyobrażenie sobie danej sytuacji życiowej).

       "Praca nad sobą trwa przez całe życie, bowiem zawsze możemy być lepsi, mądrzejsi, bardziej efektywni. Trzeba się ciągle uczyć. Należy wzmacniać nawet najbardziej utrwalone przekonania, zdobywać nową wiedzę i... świeżą energię do działania".


Przytoczony przeze mnie cytat świadczy o tym, że całe życie jest drogą ku doskonałości i nie możemy zapominać o tym fakcie. Oprawa graficzna książki również nie jest przypadkowa, gdyż widniejący na niej motyl – który zdaniem autorki jest symbolem przemiany, determinacji a także odwagi... powinien przypominać o własnym rozwoju.

       Jakie wrażenie wywarła na mnie ta pozycja? Otóż książka ta wpłynęła na mnie bardzo pozytywnie. Myślę, że dzięki niej potrafię wyrobić w sobie pewne pozytywne nawyki, które z chęcią wcielę w życie. Jest ona także dobrym motywatorem do pracy nad sobą. Co więcej, także forma w jakiej jest napisana sprawia, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Poza tym lektura tej pozycji skłoniła mnie do przeczytania książki Stephena R. Coveya "Siedem nawyków skutecznego działania", ponieważ chcę bardziej pogłębić ten temat.

Komentarze

  1. kurczę zaciekawiłaś mnie tą książką:)
    Mam nadzieję, że kiedyś ją gdzieś dopadnę i znajdę czas na jej przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawa recenzja x]
    chyba cytat o rzeczach ważniejszych zapiszę sobie i powieszę nad biurkiem x]

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz