Przejdź do głównej zawartości

Cięcie - Veit Etzold


 Clara Vidalis, patopsycholożka, profilerka i przede wszystkim świetna detektyw, otrzymuje kopertę z płytą CD. Na płycie znajduje się krótki, ale przerażający filmik – zamaskowany mężczyzna podcina gardło młodej, ładnej dziewczynie...

Jasny, precyzyjny język powieści sprawia, że czytelnik dostaje gęsiej skórki. Beznamiętne opisy tortur przemawiają daleko bardziej do wyobraźni dosłownością niż nadmiar przymiotników, a powody, dla których morderca podejmuje się realizacji chorego planu, niczym lustro odbijają słabości naszych czasów. 
    Zaczęłam czytać tę książkę, bo potrzebowałam czegoś mocniejszego. I nie zawiodłam się. Jak dla mnie dotyka ona dwóch ważnych problemów społecznych. Jednym z nich jest specyfika czasów, gdzie jeszcze nie każde dziecko miało komputer, nie mówiąc o internecie. Czasów, gdy dzieci w sierocińcach były nikim, a molestowanie było tuszowane przez wzgląd na pozycję agresora.
    Drugi z problemów dotyczy obecnych czasów, gdzie ludzie niejako sami dają się publicznie „molestować” w programach telewizyjnych dla chwili sławy oraz względnego bogactwa. Niestety taki stan rzeczy utrzymuje się, gdyż jest na to popyt. I nie tylko na to. Człowiek może zacząć od coraz bardziej perwersyjnych reality show, trafiając na końcu jako fascynator okrutnych filmików, na których mniej lub bardziej pozoruje się morderstwo.

    Akcja dotyczy seryjnego mordercy, który zna słabostki ludzi, ich chęć odarcia się z prywatności w sieci. Wykorzystuje tą słabość, by dotrzeć do konkretnego człowieka, dzięki którego tożsamości zabija kolejne ofiary, przez co sam pozostaje, jak siebie nazywa, Bezimiennym. Wykorzystuje też inną słabość, tym razem bardziej odrażającą – słabość do chęci przyglądania się czyjejś śmierci. Jak to było w antycznym Rzymie - publiczność chce krwi. I ją dostanie.

     "Cięcie" to całkiem niezła książka. Bardzo dobrze mi się ją czytało, chociaż szczerze mówiąc nie byłam przygotowana na takie dosłowne opisy. Mimo początkowego odepchnięcia, bardzo wciąga.
[strasznie mi się w niej podobało przezwisko MacDeath x] pasuje idealnie x] ].
Choć wydaje mi się, że zakończenie mogło by być ciekawsze. Mimo to, mogę ją polecić tym, którzy potrzebują przeczytać coś mocniejszego.


Komentarze

  1. Czytałam tą książkę i na prawdę to jest kawałek dobrego i mocnego kryminału.

    OdpowiedzUsuń
  2. ano miałaś rację x] akurat czegoś takiego potrzebowałam x]

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…