Przejdź do głównej zawartości

52 książki

Ok. rok temu dowiedziałam się o akcji 52 książki, która zaintrygowała mnie na tyle, że postanowiłam podjąć się uczestnictwa w niej. Zanim napiszę jak wpływa na mnie ta akcja to może kilka słów o tym na czym ona polega. Otóż w tym szaleństwie chodzi o to, żeby przeczytać 52 książki w ciągu roku - 52 dlatego, że jest 52 tygodni. Ta inicjatywa ma na celu przede wszystkim wyrobienie w nas nawyku czytania. W naszych czasach książki niestety mają silną konkurencję chociażby w postaci Internetu. Poza tym samo czytanie postrzegane jest jako coś nudnego.
Raport o czytelnictwie niestety przeraża procentem osób, które nie czytają (a jeżeli już czytają to niewiele).
Tymczasem z tego co zauważyłam wyzwanie, którym jest akcja 52 książki jest chętnie podejmowane przez społeczność czytelniczą.
Jeżeli chodzi o mnie to teraz ciężko jest mi sobie wyobrazić jak może wyglądać dzień bez przeczytania chociażby najkrótszego fragmentu książki. Poza tym w pewnym momencie zorientowałam się, że czytanie książek stało się niesamowitym i cennym nawykiem, który sprawił, że łatwiej mi podjąć dyskusję w towarzystwie. Często dzieliłam się jakimiś informacjami wyczytanymi w powieściach - i o dziwo nikt nie wiedział czegoś co ja postrzegałam jako coś oczywistego. Zdarzało się również i tak, że ktoś "zarzucił" temat myśląc, że zabłyśnie, a tu nieeee;). Ja jakimś cudem przypominałam sobie pewne rzeczy i czasem nawet to gdzie je wyczytałam;p. Ostatnio doszło do sytuacji, w której moją pierwszą myślą po tym jak dowiedziałam się, że jadę gdzieś daleko na dłużej było: Ja p*******, jak ja się zabiorę z książkami!!?? Cóż nigdy nie spodziewałam się, że prozaiczna niegdyś czynność sprawi, że będę miała problem z bagażami;)
A po szczegóły zapraszam >>>TU<<<
Moje postępy w akcji >>>TU<<<
Jeżeli bierzecie udział w akcji może macie ochotę podzielić się wrażeniami w komentarzach??

Komentarze

 1. I chociąż biorę udział w tej akcji uważam, że jest nitrafiona. Dlaczego? Bo uważam, że biorą w niej udział w większości osoby już czytające, to miało wyrobić nawyk czytania u nowicjuszy a jako taka, ta akcja się niestety nie sprawdza. Ja o zaletach czytania nie bardzo nie mam jak pisać, urodziłam się w rodzinie moli, nigdy nie czytałam ksiażek dla szpanu, czy bo taka jest moda. Jestem podobno elokwentna, ale to raczej zasługa tego, że czytałam od małego, więc wsiąkłam w tą zabawę. No i rodzicie rozmawiali ze mną normalnie i otaczało mnie sporo dorosłych, więc w sumie nie wiem co się najbardziej do tego przyczyniło

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja biorę udział w akcji i czytam, chociaż nie dopisałam się do żadnej grupy. Dlatego zrobiłam sobie w lubimyczytac półkę "2011 rok". Weszłam teraz na nią by zobaczyć ile już mam i jestem zaskoczona, bo nie wiedziałam, że to już 51. :) Ty też już zaraz dobijesz do 52 ;)

  Co do komentarza mojej poprzedniczki, to muszę się nie zgodzić- mój Ktoś jest antyczytaczem, ale bierze udział w akcji razem ze mną. Nie idzie mu jakoś błyskotliwie, ale ma za sobą ponad 20 książek a tu już bardzo dużo jak na niego. I teraz sam sięga po literaturę i podrzuca mi niektóre pozycje. :)

  A tak poza tematem to wzięłam udział w spotkaniu literackim z autorem książki i opisałam to u siebie na blogu, ponieważ nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego. Coś niesamowitego. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Katarzyno - Cosiowa ma rację. Kiedy sami bierzemy udział w tej akcji działamy też na swoje otoczenie. Całkowicie zgadzam się z komentarzem Cosiowej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o takowej akcji. Przyznaję, że brzmi genialnie, aczkolwiek obawiam się, że ze względu na dwa kierunki studiów, moja norma roczna przekracza magiczną liczbę 52.
  A jakże ja bym chciała, żeby te książki, które czytam nie były jezykiem naukowym pisane. Żeby to czytanie zabierało w inny świat.
  A może i ja się przyłączę i przeczytać 52 niezobowiązujące do niczego książki. Jakieś propozycje na pierwszą z nich?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja polecam książkę: "Pies Baskervielle'ów" Arthura Conana Doylego:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

G. Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę"

Gaja Grzegorzewska, "Noc z czwartku na niedzielę" - słowem wstępu
Bardzo długo stroniłam od polskiej literatury, ponieważ zaczynając moją przygodę z regularnym czytaniem często zawodziłam się na naszych rodzimych autorach. Nie znajdowałam nic co by mnie zadowalało. Do czasu.  Otóż okazuje się, że wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się perełki, które pozostaną z nami na dłużej. Jedną z nich jest Gaja Grzegorzewska i jej twórczość. Po dobrych wspomnieniach dotyczących "Żniwiarza" postanowiłam sięgnąć również po inne książki tej autorki. Tym razem była to "Noc z czwartku na niedzielę", która jest drugim tomem cyklu, który zapoczątkował "Żniwiarz". Fabuła
Weekend może być naprawdę długi...
Prywatna detektyw, Julia Dobrowolska, przyjmuje intratną pracę w detektywistycznym show u boku gwiazdy telewizyjnej, Wiktora Bergena. Odtąd jej śledztwom towarzyszy ekipa telewizyjna, a Julia musi się podporządkować dość ekscentrycznym wymaganiom Bergena.

Gdy dzwoni …

Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Na początku roku miałam okazję przeczytać "Zostań, jeśli kochasz"autorstwa Gayle Fotmann i pierwsza część zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację. Zatem jeśli nie czytaliście pierwszej części, a chcecie po nią sięgnąć to od razu muszę Wam wspomnieć, że może być trochę spojlerów jeżeli chodzi o "Zostań jeśli kochasz".
Akcja powieści toczy się trzy lata po tragicznym wypadku, który bardzo zmienił życie Mii. Dziewczyna straciła rodziców oraz młodszego brata, jednak postanowiła żyć dalej i oudziła się ze śpiączki. 
Dziewczyna jednak zniknęła z życia Adama, z którym była w związku przed wypadkiem. Chłopak pomagał jej również po wypadku. Pewnego dnia oboje spotykają się w Nowym Jorku. On zmęczony rozwijającą się w zawrotnym tempie karierą i sławą; Ona właściwie dopiero rozwija skrzydła. Każde z nich żyje z wspomnieniami tego co stało się trzy lata wcześniej i nosi w sobie balast zgromadzony po wypadku oraz tym co nastąpiło po nim. 
"Wróć…

Waldemar Łysiak - Cena [recenzja]

Na Lubimy czytać widnieje taki oto opis książki:
Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.
Książkę dostałam, to nie był mój osobisty, świadomy wybór, ale to nie przeszkodziło w tym, by się do niej przekonać. Zaciekawiło mnie w niej to, że mimo, iż ma ponad 200 stron, jest pisana jako dramat sceniczny oraz grafika. Trzeba na początku zwrócić uwagę, że tytuł ma dwa znaczenia: cenę, w znaczeniu koszt oraz cena która z włoskiego oznacza wieczerzę. Po przeczytaniu widać wy…